C3R Classes

C3R 2020 Class Information

For Marshall Classes, Please Scroll Down

List of Teachers for C3R 2020:

  1. Renata Rouge– Bayeux Basics
  2. Sir Arden Scott– Beginner to Intermediate Sword and Shield
  3. Mistress Alison– Beginning Applique
  4. Lord TW– Beginning Engraving
  5. Baroness Bronwyn nic Gregor– Beginning Knitting
  6. Diego Miguel Munoz de Castilla– Body Mechanics and Drills
  7. Master Cynwyl Mac Daire– Bog Finds from Early Ireland- Textiles and Leather
  8. THL Guenevere Katherine of Trails End – Buratto Lace
  9. Sir Arden Scott– Crown Tournament: Bring Out Your Inner Dream
  10. Baron Eldjarn the Thoughtful– Dance in SCA
  11. THL Glenna Cholmondeley– Drop Spindle
  12. Lady Malleen Fanella Menzies-Hair Sticks Through the Ages
  13. Solveig Þrándardóttir– Honzen Ryori: Japanese Food and Feasts by Design
  14. Nest ferch Rys– How to Seneschal and Not Lose your $hit
  15. Mistress Alicia Langland– Insular Minuscule Script
  16. THL Glenna Cholmondeley– Introduction to Plying Yarn
  17. Lord TW– Japanese Stab Book Binding
  18. Rhys Penbras ap Dafydd– Kingdom Officer Meet & Greet/Round Table
  19. Arinbjórn lodenhodí– Kitchen Basics
  20. Katrina Prebensdottir– Kolrosing Basics: The Viking Art of Decorating Wood
  21. Master Otto Boese– Leather Dyes of Medieval Europe
  22. Mistress Gytha Oggsdottie– Making an Impact- Making the SCA More Welcoming and Inclusive
  23. Baroness Amalie Reinhardt– Making Beautiful Scrolls Using Micography
  24. Solveig Þrándardóttir– Monyō: Japanese Textile Patterns
  25. Lady Mathilda Harper– Music in Everyday Medieval Life
  26. Ralph Minervino– Penny Whistle Workshop
  27. Caleb Reynolds– Period Texts: How to Make our Scrolls More Gooder
  28. Maestro Filipo De Sancto Martino– Planning a Theme event
  29. THL Angus the Bull– Polearm 101
  30. Corbinus DeCuvis– Practical uses of Combat Archery and How to Become One
  31. Lady Nicole du Marais– Pretty Shiny Dead Things
  32. Lord TW– Repoussé & Chasing
  33. Maestro Filipo De Sancto Martino– SCA Bragging
  34. Marguerite d’Honfleur– Sharing the Wealth: Creating a Presentation of Your Work
  35. Lady Isolda de Leycestre– Should you Comb Or Card Your wool For Spinning?
  36. THL Iohn Spooner– Shrink Boxes: Non-Staved Wooden Containers
  37. Lady Mathilda Harper– Singing Period Rounds
  38. Rhiannon Elandris of Glydrydwy– Single Supporters: Design and Use
  39. Mistress Rowena ni Dhonnchaidh, OP– Stitch an Award Medallion
  40. Mistress Gytha Oggsdottie– Talking With Your Hands
  41. Diego Miguel Munoz de Castilla– Teaching Methods for Rapier Combat
  42. Genevotte Nau d’Anjou– The Amazing T-Tunic
  43. Máirghréad Stíobhard inghean uí Choinne– The Gough Map Decoded
  44. Breneks Zemgale– The Indio-European Balts and The Northern Crusades
  45. Branwyn ferch Gwythyr– Tsagaan Sar, the White Month
  46. Master Bedwyr Danwyn of Myrkfaelinn– Viking Shields: Construction and Use
  47. THL Beatrice de Winter– Welcome to Purgatory! Your Expected Wait Time Is…
  48. Mistress Abigail Kelhoge– You Look Like You Stepped Out of a Manuscript!
  49. Andrew of Thescorre– Youth Combat

Click Here for a Printable Class List

Click here for a Class List with Full Class Descriptions.

Click Here for the Class Schedule.

Please contact this year’s class coordinator with any questions:

Captain Lady Nicole du Marais

Marshal Classes

  1. THL Corbin and THL Deirdre– Conducting an Authorization and filling out the form correctly
  2. Sir Arden and Sir Dominic– Beginner to Intermediate Sword and Shield
  3. Misc- Adult Fighters’ Clinic with Youth Fighters
  4. THL Corbin– Everything Combat Archery
  5. Sir Dominic– Melee Tactics
  6. THL Angus the Bull– Unorthodox Pole Arm

See the Marshal Schedule HERE